Jak zrobić samolot z papieru

za pomocą zwykłej kartki A4 od drukarki lub z zeszytu.

Wstęp

W dzisiejszych czasach człowiek jest zabiegany i nie ma czasu na rozrywkę. Pracując w biurze jest męczony stertą papierów, z którymi musi coś zrobić, żeby zarobić na chleb. To normalne, że człowiek czasami ma ochotę wziąć te papiery i po prostu wyrzucić. Ten artykuł pozwoli Ci uniknąć monotonii w rzucaniu papierkami w pracy i zapewni błogą rozrywkę.

Nuda spotyka(ła) nas również w szkole, gdyż męczarnią jest zmuszanie uczniów do słuchania na temat rzeczy, które ich wcale nie interesują. Znudzony uczeń może przeszkadzać na lekcji albo zająć się czymś mniej szkodliwym dla nauczyciela i innych zainteresowanych uczniów (np. robienie i rzucanie samolotów).

Opisany tutaj model samolotu z papieru wywarł na mnie od początku wielkie wrażenie; nigdy bowiem nie widziałem samolotu tak prostego w przygotowaniu i lecącego tak idealnie prosto i wolno. Należy go tylko rzucić z odpowiednim wyczuciem pod odpowiednim kątem. Najlepiej lata w pomieszczeniach, wiatr wpływa najczęściej niekoniecznie na tor lotu samolotu.

Czego potrzebujemy?

Kartka formatu A4 może być zarówno biała od drukarki, jak i w kratkę czy inny wzór wyrwana z zeszytu. Jeżeli mamy pod ręką blok formatu A3 możemy się pokusić o skonstruowanie samolotu o dwa razy większych rozmiarach.

Na złożenie i przygotowanie samolotu do lotu potrzebujemy około 70-90 sek. czasu.

Składanie samolotu

krok1

Krok 1

Wyrwaną kartkę z zeszytu kładziemy na stole (kartka nie musi być zgięta w sposób pokazany na zdjęciu)

krok2

Krok 2

Zginamy kartkę na pół wzdłuż.

krok3

Krok 3

Zaginamy rogi do środka.

krok4

Krok 4

Zaginamy przednią część naszej maszyny tak, jak na zdjęciu.

krok5

Krok 5

Następnie zaginamy powstałe rogi do środka, jednak tak, żeby zostawić 2-3 cm u dołu. Zagięcia powinny być symetryczne i tworzyć kąty porównywalne z kątami na zdjęciu.

krok6

Krok 6

Zaginamy kawałeczek papieru będący czubeczkiem całego samolotu, powinien on podtrzymywać sobą zagięte rogi.

krok7

Krok 7

Następnie kartkę zginamy na pół w stronę odwrotną, niż zrobiliśmy to w kroku pierwszym.

Następnie przechodzimy do robienia skrzydeł. Najważniejszą sprawą jest to, że 'linia zgięcia skrzydła' musi być wykonana ukośnie do 'podwozia' samolotu. 'Linia zgięcia skrzydła' pokazana jest na schemacie przerywaną linią:

picture

Należy zauważyć, ze 'dziub' samolotu nie jest ostro zakończony, linia zagięcia skrzydeł powinna przecinać dziub mniej-więcej w połowie. Drugie skrzydło wykonujemy symetrycznie.

'Linia zgięcia skrzydeł' oddziela skrzydła samolotu od kadłuba. Optymalny kąt pomiędzy linią zgięcia skrzydeł a 'podwoziem' należy dobrać metodą prób i błędów (im większy kąt, tym mniejsze skrzydła).

krok8

Krok 8

Samolot jest złożony!

Przygotowanie samolotu do lotu

Po paru rzutach zauważysz, że na tor lotu ma wpływ wiele czynników. Na wiele z nich powinieneś zwrócić uwagę przed rzutem samolotu. Takim czynnikiem jest zapewne kąt, jaki tworzy złożony kadłub ze skrzydłami. Powinien to być kąt rozwarty. Rysunek przedstawia widok samolotu 'od tyłu':

picture2

Zauważ, że kadłub przed rzutem nie może być zbyt mocno zgięty do siebie, gdyż w locie kadłub się otwiera, częściowo pełniąc rolę skrzydeł.

Rzut

Umiejętności rzutu powinieneś nabrać na drodze doświadczenia. Rzut nie powinien być za mocny, bo skrzydła zniekształcą się i samolot spadnie. Z kolei samolot rzucony ze zbyt małą prędkością nie złapie siły nośnej.

Rzucenie samolotu pod zbyt dużym kątem spowoduje szybkie wytracenie prędkości, po czym samolot zatrzyma się i jak kamień spadnie w dół. Rzucenie pod zbyt małym kątem spowoduje, że samolot poleci na mniejszą odległość.

Inne samoloty

Wiele osób pyta mnie o inne modele samolotów jakie znam. Wszystkich zainteresowanych odsyłam na anglojęzyczną stronę http://paperairplanes.co.uk/planes.php, gdzie znajdziemy wiele bardzo dobrze latających modeli a także filmiki, które pomogą w nauce składania.

Zakończenie

Życzę miłej zabawy z papierowymi samolotami. Mam nadzieję, że mój krótki przewodnik przydał Ci się. Jeżeli masz pomysł, w jaki sposób można go ulepszyć, napisz do mnie: chomzee(małpeczka)gct-game.net.


Ostatnie uaktualnienie: 17 października 2010
Idź do: chomzee's homepage